Siadam wygodnie na drewnianym krześle, otwieram klapę laptopa, włączam muzykę, zakładam słuchawki, w uszach bit a w głowie, …………pustka 🙂

Kilka głębokich wdechów, myśli powolutku zaczynają się kłębić i roztaczać wizję pierwszych linijek tego tekstu.                                                                   Nie wiem co chciałbym napisać.                                                                        Nawet nie wiem jak zacząć, co dodać, co pominąć……zmieniam piosenkę.

Amy Macdonald ? 

Może być, myśli nadal uczestniczą w jakimś wyścigu, nad którym nie mam kontroli, ale przynajmniej do fajnego bitu 🙂

Czy to JAVA, czy to Sen ? Tak często tytułuje maile, które wysyłam do kandydatów, którzy w loT potrafią zrozumieć, co mam na myśli, i co kryje się pod tym “tajemniczym tytułem”. Pytasz, czy odpisują? Hej! Jesteśmy rekrutami IT, oczywiście, że Nie 🙂

Nie łam się! Wiem, że jesteś świeży w tej branży i dopiero co zaczynasz swoją przygodę z rekrutacją IT, nie do końca wiesz, z czym to się je, i na jakie wyniki możesz liczyć.

Złapałeś właśnie posadę “Specjalista do spraw rekrutacji w branży IT” (Ach, to brzmi dumnie), ale z informatyką wiążę cię tylko umiejętność włączeni Youtuba. Zastanawiasz się, co musisz wiedzieć, żeby jakoś dobić do pierwszej wypłaty a w idealnym wypadku przetrwać okres próbny?

Nie bój się nic – Pomogę, wezmę Cię za rękę i wspólnie przepłyniemy przez sztormy i burze w stronę suchego lądu, gdzie czekają na ciebie z utęsknieniem “Java Captains”.

Ahoj przygodo! W stronę spokojnych wód — gdzie kandydaci uśmiechając się z aprobatą i uznaniem, kiwając głowami. Szukamy javowców na morzach Linkedinów, Stackoverflowów i Githubów, w pocie czoła i z ofiarnością wysyłamy kolejne maile, nagrywamy się na sekretarkę, w poszukiwaniu perełek w szczelnie zamkniętych małżach. A kiedy już zainteresują się na tyle mocno “ambitnymi, nieszablonowymi projektami”, aby wsiąść z nami do łodzi i pożeglować w tym samym kierunku, musimy przekonać ich że wiemy, o czym mówimy i znamy się na swojej “robocie”.

Poniżej przedstawiam ci kilka tipsów, które sprawią, że ta rozmowa będzie targała burtą, a ty będziesz miał problemy, aby opędzić się od kandydatów (lubię tak czasem myśleć 🙂

Co musisz wiedzieć?

Java to język programowania wprowadzony w 1995 roku. Nie ma więc kandydatów na rynku pracy z 30-letnim doświadczeniem w Java. Na dobrą sprawę, zanim dotarła do Polski, pewnie minęło kilka dobrych miesięcy.          Co więcej, JAVA jest najbardziej “niezależnym” językiem w kontekście platformy, na jakiej może działać – od Windowsa, przez Linuxa, i IOS-a, aż po serwerowe środowiska typu Mainframe. Można pisać w niej aplikację desktopową, mobilną lub webową, jest chętnie wybieranym rozwiązaniem w dużych korporacjach bankowych, jak i startupach.                    Gosling projektując Java, oparł składnię języka na C/ C++ licząc, że kilka zmian pozwoli uzyskać o wiele szybszy język — chyba nawet on sam, w najśmielszych marzeniach nie spodziewał się sukcesu, jaki ten język odniesie.

Zapewne, jeśli szukamy Java Developera to oprócz samego języka, który co najmniej kilkakrotnie przewinie się w CV, zapewne pojawi się mniej lub więcej “tajemniczych” terminów, o których nigdy wcześniej nie słyszałeś. Najczęściej obok Javy występują nazwy różnego rodzaju frameworków, bibliotek i baz danych. Omówmy sobie Wszystkie “sekretne słowa” i przejdźmy punkt po punkcie, przez mało mówiący Ci “stos technologiczny” – najpopularniejszych terminów na rynku:

Biblioteki (ang.librarie) i frameworki

Te musimy wylistować pierwsze, ponieważ bardzo rzadko będziemy mieli okazję natknąć się na CV dewelopera, który nie korzysta z bibliotek lub frameworków (jak by nie patrzeć, ułatwiają i przyspieszają robotę).        Znajomość “konkretnych jest często wymagana przez firmy, więc jako rekruter warto znać (przynajmniej z nazwy) kilka tych najbardziej pożądanych. Jeśli chodzi o nazewnictwo to łatwo się zgubić w tym podziale, ponieważ często nawet osoby ściśle związane z branżą IT, stosują je zamiennie.     Jedna zasadnicza różnica (bez zagłębiania się w szczegóły), którą warto zapamiętać; Biblioteka to fragmentem kodu, który udostępnia określone funkcjonalności, natomiast Framework to szkielet, na którym budujemy aplikację. Co najczęściej znajdziesz w CV:

 • Spring
 • Hibernate
 • Blade
 • Apache
 • Selenium

Testy (Unit testing/ Integration Testing)

Albo po “naszemu” Testy Jednostkowe i Integracyjne, to te, z którymi najczęściej spotykam się, przeglądając CV. Po “rekruterskiemu” warto, jest wiedzieć, że jest to wykorzystywanie Fragmentu kodu do testowania innego fragmentu kodu albo wykorzystywanie kodu do testowania kilku komponentów jednocześnie. Takie masło maślane dla nietechnicznej osoby, ale warto przeczytać i zapamiętać 🙂

Bazy danych SQL/NoSQL

Bazy danych potocznie można podzielić na SQLowe i Nie SQLowe, podczas rozmowy z kandydatem warto zadać pytanie dotyczące baz danych z jakimi miał już możliwosc pracować.

Smaczki typu: Machine learning, Cloud, Artificial intelligence To kilka terminów z tak zwanej grupy “nowych, porządanych – technologii”, w stronę których wielu developerów chciałoby się rozwijać. Warto zaznajomić się z tematem: poczytać i zapamiętać co nieco. Jednak nie dajmy się zwariować. Jesteśmy rekruterami, a nie osobami przystępującymi do pierwszego egzaminu o Certyfikacje Oracle, więc poproszenie kandydatów, aby przybliżyli i wyjaśnili nam pewne terminy, z pewnościa podziała na naszą korzyść 🙂

Co warto wiedzieć?

 • Nie będę powtarzać, że Java to nie JavaScript (stary wyświechtany żart), ale warto to zapamiętać 😉 i nigdy, ale to nigdy pod żadnym pozorem nie pomylić tych dwóch.
 • Obecnie za platformę Java odpowiada firma Oracle
 • Java to język stosowany głównie w backendzie, aczkolwiek są frameworki, które pozwalają używać go i na froncie.

Czym zabłyśniesz?

 • Czy to Java, czy to sen? Tak naprawdę to “Dąb” (ang. Oak), właśnie pod taką nazwą po raz pierwszy zaprezentowano Java na konferencji SunWorld w 1995
 • Praca nad językiem trwała prawie 4 lata
 • Kubek kawy w logo, jak i finalna nazwa języka to nie przypadek. Rzecz jasna wywodzi się od znanej na całym świecie kawy Java, pochodzącej z Indonezji.
 • Rekrutacja moimi oczyma to liczby (nie mogłam sie oprzeć i musiałam kilka przemycić) Na Świecie mamy już ponad 10 milionów Java developerów i ten numer stale rośnie, gdyż jest to najpopularniejszy język, który króluje już od 23 lat. Jave w stopniu podstawowym zna około 64% deweloperów, około 33% z nich posługuje się nim na co dzień (ale numerki i statystyki często się zmieniają, więc warto raz na czas przeczytać o nowych cyferkach 😉

Za co kandydaci cię pokochają ?

Feedback, feedback i jeszcze raz feedback. Wiem, że nie jest to mocno odkrywcze, ale rekrutacja taka już jest. Rozpisałam się trochę na temat informacji, które powinieneś wiedzieć, aby swobodnie rozmawiać z kandydatami oraz jak fajnie przedstawić im ofertę pod kątem stosu technologicznego, ale tak naprawdę „Java Master” najbardziej doceni cię za konstruktywny feedback, który pomoże zrozumieć, dlaczego tym razem nie udało im się zdobyć pracy, na którą aplikowali i nad czym jeszcze będą musieli popracować. Podsumowując, stały kontakt oraz przekazanie nawet tych, nie zawsze dobrych wieści, to klucz do sukcesu rekrutera 🙂

Mam nadzieje, że pomogłam. Łebki do góry, jesteśmy w tym razem — Nie utoniemy !

Kolejna piosenka wcisnęła się do słuchawek “Hotel walls” – zamykam oczy, kilka razy potrząsam głową w rytm melodii, szybkim ruchem opuszczam klapę monitora.